Prowadzą je biskupi wraz z ekipą duszpasterstwa młodzieży. Za oprawę muzyczną odpowiada diakonia „Tyle dobrego”. Zaplanowano je w sumie w 9 miejscowościach.
W tym roku młodzi podczas czuwań uczstniczą w niecodziennej Drodze Krzyżowej, złożonej z 6 stacji, której towarzyszą wymowne znaki: dwie figury Matki Bożej - trzymającej w ramionach Dzieciątko Jezus oraz kopia Skrzatuskiej Piety z martwym ciałem Syna. Te dwa wymiary życia Jezusa łączy procesyjnie wnoszony krzyż, który następnie spoczywa u stóp ołtarza wśród kwiatów symbolizujących nadzieję i nowe życie.
- Zapraszamy młodych na drogę życia Jezusa razem z Maryją, żeby w odniesieniu do sytuacji młodego człowieka pokazać Jej obecność w życiu każdego z nich - mówi ks. Krzysztof Szumilas, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Znakiem tegorocznych czuwań jest kwiecisty krzyż i chcemy przez to młodym powiedzieć, że decyzja, jaką dzisiaj podejmą - np. podejdą do ołtarza na chwilę adoracji, przystąpią do sakramentu pojednania, wyznają Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela - to jest ziarno, które w nich kiełkuje. Mogą zabrać dla siebie sprzed ołtarza paczuszki nasion różnych kwiatów i wysiać je gdzieś po tym czuwaniu, by na Wielkanoc zobaczyć, że nawet małe ziarno wykiełkuje. A tym samym - że każda rzecz, którą robią, ostatecznie może mieć swój piękny efekt.
Zobacz harmonogram czuwań TUTAJ