Jak co roku na początku stycznia odbyło się spotkanie biskupów z samorządowcami. Do koszalińskiego CEF przyjechało około stu włodarzy z gmin i powiatów znajdujących się na terenie diecezji.
Byli wśród nich prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, starostowie, którzy na tym spotkaniu pojawiają się od lat, a także ci, którzy objęli swoje funkcje po raz pierwszy po ostatnich wyborach samorządowych.
- To spotkanie jest okazją, aby spędzić ze sobą czas, złożyć sobie życzenia świąteczno-noworoczne, ale też wyrazić wdzięczność za współpracę na rzecz naszego regionu i ludzi, którzy tu mieszkają. Łączy nas mandat społecznego zaufania – mówi bp Zbigniew Zieliński.
Spotkanie rozpoczęło się od rozmów przy kawie, a następnie w kaplicy odbyło się wspólne kolędowanie, prowadzone przez uczniów koszalińskiej szkoły muzycznej.
- Te spotkania są dla nas ważne. Wsparcie biskupa w trudnych czasach jest nam bardzo potrzebne. Potrzebujemy otuchy i wiary – przyznaje Anna Gliniecka-Woś, burmistrz Kobylnicy, która od 1 stycznia stała się miastem.
Paweł Wiśniewski, starosta białogardzki, wziął udział w spotkaniu po raz pierwszy. - Samo zaproszenie jest już nobilitacją. Po drugie, spotkanie to stwarza okazję, aby porozmawiać o sprawach ważnych z punktu widzenia samorządu, ale nie tylko, ponieważ sfera duchowa też jest tutaj istotna i bardzo potrzebna również samorządowcom – mówi.
- Jestem osobą wierzącą i praktykującą, a przy tym samorządowcem. Te dwie rzeczy absolutnie się nie wykluczają. Z biskupami jesteśmy często razem przy różnych przedsięwzięciach, zarówno społecznych, jak np. wigilia dla osób samotnych, czy politycznych, jak różnego rodzaju rocznice państwowe. Słowo, które głoszą biskupi, jest zawsze wspierające. Dlatego dzisiaj moja obecność tutaj jest wsparciem dla działalności biskupiej – przyznaje Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska.
Gościem specjalnym spotkania był prof. Mariusz Jędrzejko z Akademii Piotrkowskiej, pedagog, terapeuta uzależnień oraz cyberzaburzeń, logoterapeuta, mediator rodzinny, twórca i dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej, jednej z największych polskich platform profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień, przewodniczący Rady Programowej Fundacji "Bonum Humanum", kierownik Ośrodka Wsparcia dla Dzieci i Dorosłych z Uzależnieniami i Zaburzeniami w Józefowie.
Wygłosił on konferencję na temat współczesnych zagrożeń rozwojowych dotyczących szczególnie młodego pokolenia.
- Żyjemy w świecie paradoksów. Mamy coraz więcej pieniędzy, dysponujemy coraz lepszymi narzędziami, powstaje coraz więcej instytucji, które wspomagają człowieka, a ludzie są coraz bardziej chorzy, zaburzeni, rośnie ilość alkoholików, młodych ludzi używających narkotyków, czy uzależnionych od technologii cyfrowych. Chcę poszukać dzisiaj odpowiedzi na pytanie, gdzie popełniliśmy błąd. Myślę, że odpowiedzią jest stwierdzenie, że utraciliśmy sens. Porwała nas konsumpcja, komercja, nadaktywność, a zapomnieliśmy, że człowiek żyje tylko jeden raz. Kluczowym obszarem, w którym można człowieka kształtować, jest rodzina, a ta nam się masowo rozpada – przyznaje.
- Na samorządowcach spoczywa obowiązek realizacji działań profilaktycznych. Oni dysponują instrumentami, które temu służą – dodaje prelegent.
Po konferencji odbyło się jeszcze spotkanie opłatkowe i obiad.
Zdjęcia: ks. Wojciech Parfianowicz