Uroczysta gala odbyła się w Filharmonii Koszalińskiej. – Można powiedzieć, że to jest święto ludzi dobrych, którzy to dobro czerpią z autentycznie przeżywanej wiary, ale także ludzi, którzy nawiązują do wielkich tradycji naszej diecezji – stwierdził bp Zbigniew Zieliński.
Węczenie nagród „Radość płynie z nadziei” ustanowionych przez biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" oraz Caritas diecezjalną odbyło się 13 października w Filharmonii Koszalińskiej.
Galeria zdjęć "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" TUTAJ
Jak zauważył sekretarz kapituły nagrody Ryszard Pilich z Civitas Christiana, idea nagrody promuje radość ze spotkania z drugim człowiekiem i dlatego chce pokazać i docenić tych, którzy na to zasługują.
Obejrzyj całą uroczystość:
Biskup Zbigniew Zieliński podkreślił ducha tego diecezjalnego wyróżnienia, które – w ślad za spuścizną kard. Jeża, promuje to, co dobre i zatroskane o Kościół koszalińsko-kołobrzeski. – Można powiedzieć, że to jest święto ludzi dobrych, którzy to dobro czerpią z autentycznie przeżywanej wiary, ale także ludzi, którzy nawiązują do wielkich tradycji naszej diecezji – stwierdził hierarcha.
Tego wieczoru pierwszą statuetką uhonorowano prof. Bogdana Narlocha za wybitną działalność artystyczną sprzyjającą tworzeniu klimatu kultury służącej ewangelizacji w środowisku Pomorza i Polski, a także za wieloletnie pełnienie funkcji dyrektora artystycznego międzynarodowego festiwalu organowego. Jak powiedział sam nagrodzony statuetką, właśnie ze względu na jej patrona jest to dla niego ogromna radość i zaszczyt. – Znałem kard. Jeża, on mi ciągle imponował. Zawsze czekałem na jego homilie pełne radości i głębokich mądrości, był osobą niezwykle pogodną – powiedział profesor dodając do tej listy zasługi kardynała dla pojednania polsko-niemieckiego oraz łatwość kontaktu z wiernymi, szczególnie z młodzieżą. – To wyróżnienie jest dla mnie niezwykle ważne.
W imieniu licznej, kilkudziesięcioosobowej Diecezjalnej Diakonii Muzycznej "Tyle Dobrego" statuetkę, dyplom, kosz kwiatów i upominki odebrały cztery osoby najdłużej związane z grupą, na czele z jej twórcą i kierownikiem ks. Arkadiuszem Oslislokiem. Diakonię oprawiającą muzycznie od lat wiele dużych diecezjalnych spotkań religijnych nagrodzono za wieloletnią, pełną oddania posługę liturgiczną w dziele niesienia słowa Bożego poprzez śpiew umacniający jedność i budowanie wspólnoty. Ks. Oslislok wspomniał, jakie znaczenie miały dla jego kapłańskiego życia słowa psalmów i pieśni religijnych, co zaowocowało powołaniem do życia podczas jednej z pieszych pielgrzymek grupy muzycznej, z której wyłoniło się „Tyle dobrego”. – Nasza grupa chce głosić imię Pana i to, że On nas kocha. Chcemy w naszych piosenkach wyrazić to, co jest naszym oczekiwaniem, nadzieją i radością – powiedział kapłan dziękując za docenienie całej grupy i zapowiadając zarazem wybór repertuaru, który diakonia zaprezentowała tego wieczoru w drugiej, artystycznej części gali.
Trzecią statuetką nagrodzono Bibliotekę Parafialną parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance za ponad 40-letnie kształtowanie postaw moralno-patriotycznych, zaangażowanie wolontariackie na rzecz lokalnej społeczności oraz kultywowanie tradycji czytelnictwa. Wśród inicjatyw podjętych przez działaczy tej parafialnej biblioteki, wygłaszający laudację na ich cześć ks. Jarosław Wąsowicz SDB wymienił nie tylko dbałość o księgozbiór, ale też tworzenie aktywnego środowiska kulturotwórczego i ewangelizacyjnego, co wyrażało się przez dekady organizacją imprez kulturalnych i patriotycznych, powołaniem muzeum parafialnego, utrwalaniem pamięci historycznej, realizacją Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, publikacjami, działalnością charytatywną, w tym troską o Polaków z Kresów Wschodnich. Odbierająca nagrodę Jadwiga Witkowska zwróciła uwagę na zespołowy charakter działań, w które wolontaryjnie zaangażowało się 80 osób.