W wigilię Wszystkich Świętych, a także w dniach ją poprzedzających, w diecezji odbyło się sporo spotkań: bali wszystkich świętych, czuwań przy relikwiach, nocy świętych, czy gier terenowych.
Wydaje się, że z roku na rok podobnych propozycji pojawia się coraz więcej. W niektórych miejscach spotykają się one z dobrym przyjęciem i cieszą się sporą liczbą uczestników. W innych przyjmują formy bardziej kameralne.
Niektórzy zaczęli wcześnie, bo już 27 października. Caritas parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Połczynie-Zdroju oraz Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół zaprosiły dzieci na Bal Wszystkich Świętych. Wydarzenie rozpoczęło się modlitwą różańcową w kościele, a o godz. 15 przez miasto przeszedł korowód świętych w kierunku Centrum Kultury. Tam odbył się bal.
Obszerną galerię zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ
Dwa dni później, 29 października, w Bobolicach już po raz trzeci odbył się Bal Wszystkich Świętych dla dzieci. Młodzi uczestnicy przygotowali przebrania, które zostały zaprezentowane i omówione. Zabawę zakończyło wspólne odmówienie Różańca w kościele parafialnym.
Galerię zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ
Tego samego dnia w domu parafialnym kołobrzeskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci pod hasłem: „Święty jak malowany”.
Dzień później, czyli 30 października Bal Wszystkich Świętych odbył się w parafii pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu. Na uczestników czekały: poczęstunek, konkursy, gry i zabawy. Wieczorem w kościele odbyła się Noc Świętych. Rozpoczęła się Mszą św., po której zaplanowano adorację, a na koniec agapę w domu parafialnym.
– W tym świecie, gdzie tyle spraw idzie w przeciwnym kierunku niż do Pana Boga, chcemy pokazać dzieciom, że można pięknie przeżyć ten czas, na chrześcijańskiej zabawie i że wiarę można przeżywać w różny sposób – mówiła pomysłodawczyni kołobrzeskiego balu Magdalena Podgórska z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Obszerną galerię zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ
Zapraszamy też do obejrzenia krótkiego video przygotowanego przez „Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego”.
Bale Świętych dla dzieci odbyły się także w parafii Mariackiej w Sławnie, w Dźwirzynie, w parafii św. Ignacego z Loyoli wspólnie z koszalińskim franciszkanami, u kapucynów w Pile, w parafii Mariackiej w Słupsku i w wielu innych miejscach.
Parafia w Mścicach zaproponowała dzieciom „Podwieczorek ze świętymi”. Odbył się on na plebanii zaraz po Mszy św.
W koszalińskiej katedrze Noc Świętych odbyła się 31 października pod hasłem: „Zresetuj duszę”. Była to propozycja diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży. Rozpoczęła się uroczystym wniesieniem relikwii. Młodzież przyniosła do ołtarza 15 relikwiarzy. Wśród świętych i błogosławionych obecnych w znaku relikwii w katedrze znaleźli się: św. Faustyna Kowalska, św. Urszula Ledóchowska, św. Jan Kanty, św. Jan Paweł II, św. Ojciec Pio, św. Wojciech, św. Maksymilian, św. Rafał Kalinowski, św. Matka Teresa z Kalkuty, bł. ks. Michał Sopoćko, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bł. o. Michał Tomaszek, bł. o. Zbigniew Strzałkowski i św. Wincenty Pallotti.
Następnie konferencję wygłosił ks. Ksawery Kalicki z parafii św. Wojciecha. - Co się stało, że tutaj jesteś, skoro wielu twoich znajomych świętuje dziś Halloween, jest na jakiejś imprezie, może chodzi przebrana za straszydło i zbiera cukierki, albo ogląda horrory? A ty jesteś w kościele, na modlitwie, w towarzystwie księży i sióstr. Co ty tutaj robisz? Może tu jesteś, bo twój proboszcz powiedział, że jako kandydat do bierzmowania masz taki obowiązek? Może wszedłeś tu z ciekawości? Może ktoś cię zaprosił i zaryzykowałeś, żeby tu być? – pytał zebranych w katedrze.
- Czasem opłaca się zaryzykować. To, że tu dzisiaj jesteś, że zaryzykowałeś, może przynieść ci coś dobrego. Możesz przeżyć tu dzisiaj coś, co zmieni twoje życie na lepsze – zapewniał zgromadzonych, dając za przykład historię ze swojego życia.
Mówiąc o świętości, ks. Kalicki stwierdził: - Może ty też uwierzyłeś pewnemu mitowi, który wielu ludzi powtarza, a mianowicie, że święty, to ktoś doskonały; że być świętym, to znaczy być bezgrzesznym, nie mieć wad, być chodzącym ideałem. Tymczasem święty to ktoś, kto w pewnym momencie zrozumiał, że jest grzesznikiem, że sam z siebie może niewiele, ale że jest Ktoś, kto kocha go bezwarunkowo.
Zachęcamy do wysłuchania całej konferencji ks. Ksawerego Kalickiego.
W ramach katedralnej Nocy Świętych odbyła się także adoracja Najświętszego Sakramentu i agapa. Przez cały czas trwała spowiedź.
W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych podobne nabożeństwa odbyły się w wielu miejscach.
W Ustroniu Morskim modlono się przy animacji diakonii muzycznej „Tyle Dobrego”. Modlitewne czuwania odbyły się także w parafii Mariackiej w Świdwinie, w Sycewicach, w parafii św. Faustyny i św. Maksymiliana w Słupsku, w parafii św. Józefa w Pile, w parafii Miłosierdzia Bożego w Miastku, w parafii Podwyższenia Krzyża św. w Kołobrzegu i w wielu innych.
Często spotkania te kończyły się radosnymi agapami w domach parafialnych.
W pilskiej parafii Świętej Rodziny podczas Nocy Świętych modlono się o przebłaganie za grzechy okultyzmu i magii.
Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego w Pile oprócz modlitwy i Mszy św. zaproponowała też grę terenową po ulicach osiedla, a następnie grilla przy domu parafialnym. Grę miejską ze świętymi, już po raz drugi, zaproponowały także parafie w Białogardzie.