Spotkania odbyły się 27 sierpnia w koszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym oraz 28 sierpnia w parafii pw. św. Jana Bosko w Pile.
Konferencje rejonowe odbywają się tradycyjnie pod koniec wakacji letnich. Księża oraz katecheci omawiają na nich najważniejsze sprawy dotyczące rozpoczynającego się we wrześniu nowego roku duszpasterskiego.
W spotkaniu biorą zazwyczaj udział także zaproszeni goście, którzy dzielą się swoim doświadczeniem w różnych dziedzinach posługi w Kościele.
Tym razem do uczestników konferencji mówił m.in. ks. Marcin Węcławski, proboszcz parafii pw. Maryi Królowej w Poznaniu. Kapłan prezentował wprowadzoną kilka lat temu w swojej wspólnocie nowatorską metodę przygotowania w parafii I Komunii św. Jej głównym założeniem jest przerzucenie kierunku przygotowań z dzieci na rodziców. To rodzice uczestniczą w katechezach organizowanych przy parafii, a następnie sami podejmują trud bezpośredniego przygotowania swoich dzieci do sakramentu.
Drugim prelegentem podczas tegorocznych konferencji rejonowych był o. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski.
Zaproszony gość mówił o różnych aspektach problemu pedofilii. Zarysował szerszy kontekst zjawiska, sięgając do jego historii. Odnosił się także do obecności tego typu zachowań wśród duchownych, ukazując również działania prewencyjne Kościoła w tym względzie. Zwracając się do katechetów, uwrażliwiał ich na pewne symptomy możliwe do zaobserwowania u dzieci, które doświadczyły molestowania.
Konferencje rejonowe są także okazją do wspólnej modlitwy i wymiany doświadczeń.