Trwał prawie sześć lat, nie przerwała go pandemia, a tworzyły go setki osób. W najbliższą sobotę uroczyście zakończy się II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Msza św. wieńcząca wydarzenie rozpocznie się w sobotę w koszalińskiej katedrze o godz. 10.00. W czasie tej uroczystości bp Edward Dajczak podpisze końcowy dokument zawierający efekty wspólnej pracy osób świeckich, biskupów, księży i osób konsekrowanych. O charakterze i znaczeniu tego dokumentu mówi ks. dr Tomasz Tomaszewski, sekretarz Synodu.
/files/media/pliki/14.10 K-lin Synod end podsumowanie 1.mp3
Wśród wielu diagnoz i wskazanych kierunków działań zawartych w ostatecznym dokumencie jest konieczność zmiany myślenia o funkcjonowaniu lokalnego Kościoła. Jest to spowodowane głównie spadkiem liczby powołań kapłańskich i zakonnych. Mówił o tym na konferencji podsumowującej Synod bp Edward Dajczak.
/files/media/pliki/14.10 K-lin Synod end podsumowanie 2.mp3
W ramach Synodu zostało utworzonych kilkanaście komisji zajmujących się poszczególnymi przestrzeniami życia i funkcjonowania Kościoła. We wszystkich parafiach diecezji powstały parafialne zespoły synodalne. Ich stworzenie było jednym z głównych celów, ale i owoców Synodu - podkreśla bp Edward Dajczak.
/files/media/pliki/14.10 K-lin Synod end podsumowanie 3.mp3
Uchwały zawarte w dokumencie synodalnym zaczną obowiązywać na terenie diecezji od początku przyszłego roku. Większość wyzwań związanych z ich realizacją i wprowadzaniem w życie przypadnie następcy bp. Edwarda Dajczaka. Jest nim koadiutor diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Zbigniew Zieliński.
/files/media/pliki/14.10 K-lin Synod end podsumowanie 4.mp3
II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej został otwarty 25 lutego 2017 roku. W komisjach synodalnych pracowało łącznie 150 osób, odbyło się 131 posiedzeń komisji tematycznych i 10 sesji synodalnych. Wydarzeniu towarzyszyły rekolekcje i dni skupienia w różnych miejscach.