Prezentujemy treść komunikatu bp. Edwarda Dajczaka w sprawie obchodów 100-lecia objawień w Fatimie oraz Apostolstwa Maryjnego na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Czcigodni Duszpasterze!
Drodzy Czciciele Niepokalanej!
Obchodzimy w tym roku setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. Warto podjąć na nowo orędzie, jakie Bóg kieruje do nas przez Niepokalaną. Jest to wezwanie do poświęcenia się Niepokalanemu Sercu NMP, modlitwy, pokuty i wynagrodzenia za grzechy.
Bardzo popularne w naszej diecezji stały się tzw. nabożeństwa fatimskie odprawiane w 13. dzień każdego miesiąca, od maja do października. W tym roku podejmiemy taką modlitwę w uroczysty sposób 13 maja, gdy po Eucharystii na Górze Chełmskiej w Koszalinie wyruszymy z figurą Pani Fatimskiej w wielkiej procesji światła do katedry. Gorąco zachęcam, by podobne inicjatywy podjąć 13 maja we wszystkich miejscowościach naszej diecezji.
W odpowiedzi na prośby Matki Bożej powstał jeszcze inny rodzaj modlitwy. Jest to nabożeństwo wynagradzające odprawiane w pierwsze soboty miesiąca. O jego warunkach mówi sama Matka Boża w słowach skierowanych do siostry Łucji: Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewierności stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią jeden Różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia. W wielu parafiach to nabożeństwo jest już sprawowane i często towarzyszy zmianom tajemnic Żywego Różańca. Zachęcam duszpasterzy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej do wprowadzenia tego nabożeństwa w wybrane pięć miesięcy, między majem a październikiem tego roku, gdy świętujemy jubileusz 100-lecia objawień fatimskich. Zaangażujmy w to dzieło członków Żywego Różańca oraz inne wspólnoty różańcowe i maryjne.
Dobrze wiemy, zwłaszcza z perspektywy skrzatuskiego sanktuarium, że Maryja jako Matka Miłości Zranionej niesie nam nadzieję i ufność w Boże miłosierdzie. Niejednokrotnie jesteśmy bezradni wobec poranionych ludzkich serc. Oddajmy je Niepokalanemu Sercu Maryi. Podejmując dzieło wynagrodzenia stajemy się solidarni z tymi, którzy utracili nadzieję. Wyrażam radość i wdzięczność tym wspólnotom parafialnym, które już realizują fatimskie orędzie wynagrodzenia.
Z serca błogosławię wszystkim, którzy podejmują to nabożeństwo w parafiach, rodzinach, a także indywidualnie.
+ Edward Dajczak
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski