Stu wykonawców walczyło w Koszalinie o Złoty Witraż, statuetkę XXX Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Domino. Nagrodą im. prof. Ireny Maculewicz-Żejmo uhonorowano Wiesława Soję, organistę i dyrygenta koszalińskiego chóru.
Podczas koncertu finałowego, który odbył się dziś w Centrum Kultury 105 w Koszalinie, na scenie zaprezentowało się 100 wykonawców z – solistów, chórzystów i instrumentalistów. Grand Prix zdobył najliczniejszy wykonawca – chór "Ad`Libitum" z SP im. Ludzi Morza w Mścicach pod kierunkiem Bożeny Cienkowskiej.
Juror festiwalu Donata Hoppel z Poznańskiej Szkoły Chóralnej podkreśla, że Cantate Domino to konkurs amatorów i dlatego w ocenie wykonawców należy brać pod uwagę wkład włożony w przygotowanie utworu, zaangażowanie. – A to nie zawsze idzie w parze z poziomem artystycznym – mówi. – Ale staramy się docenić każdą nutkę, każdy element, który pokazuje, że zrobiono to z pasją. I to jest najcenniejsze.
Podczas gali festiwalowej wręczono Nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" im. prof. Ireny Maculewicz-Żejmo. W tym roku otrzymał ją Wiesław Soja – wieloletni organista i dyrygent koszalińskiego chóru "Lutnia" działającego przy parafii franciszkańskiej, najstarszego, liczącego 74 lata chóru parafialnego w diecezji. Dla pana Wiesława to była wzruszająca chwila, ponieważ przed laty podziwiał pracę prof. Maculewicz-Żejmo. – Ta nagroda bardzo dużo dla mnie znaczy: znałem panią Żejmo, mało tego, koncertowałem z nią, i to często. Zachwycałem się jej chórem "De profundis". Jestem wdzięczny i zaskoczony nagrodą – powiedział dyrygent.
Patronujący festiwalowi biskup diecezjalny Edward Dajczak zwrócił uwagę na to, że ludzie obdarzeni talentami artystycznymi dostrzegają z piękna świata więcej niż inni. – To zawsze jest krok w głąb piękna i Pana Boga, doświadczenie czegoś, co przekracza zwyczajną codzienność. Takie chwile stają się błogosławieństwem, szczególnie w dzisiejszym świecie, gdy przy wielości bodźców można zgubić to, co jest piękne i zostać z tym, co nijakie. Muzyka i śpiew mają to do siebie, że wyrywają nas z tego i prowadzą w świat najpiękniejszych ludzkich spraw.
Festiwal Pieśni Religijnej współorganizują: wydział duszpasterski Kurii Biskupiej, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" oraz Urząd Miejski w Koszalinie.
Relacja Gościa Niedzielnego TUTAJ, fotogaleria TUTAJ.