Mszą św. w katedrze pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego środowisko koszalińskiej uczelni rozpoczęło 56. sezon nauki.
Na uroczystą inaugurację kolejnego roku akademickiego władze Politechniki Koszalińskiej i innych zaprzyjaźnionych uczelni, wykładowcy, studenci przybyli 2 października do katedry. Mszy św. przewodniczył bp Zbigniew Zieliński, a koncelebrowali ją księża związani z politechniką, duszpasterze akademiccy, rektor WSD.
W homilii biskup podkreślił znaczenie dobrego wizerunku polskiej nauki, na który składa się zarówno praca poprzednich pokoleń, jak i nowej myśli.
‒ Niech będzie on oparty na znajomości zarówno tego, co w przeszłości osiągnęli ludzie polskiej nauki, jak i tego, co staje przed nami otworem, jako kolejna możliwość odkrycia tego, co poprzez dzieło stworzenia mówi do nas Bóg. Mamy zatem przed sobą niezwykłe możliwości, a tym co jest potrzebne, by to dostrzec, są szeroko otwarte oczy serce i umysł, bo cóż znaczą nawet największe osiągnięcia nauki, techniki, cywilizacji, kiedy ci, którzy są na nie skazani, nie potrafią ich zauważyć, ucieszyć się nimi? Wówczas również nie będą potrafili ich kontynuować. Ale trzeba też wielkiej determinacji i pokory, by zmierzyć się w wielkością ducha poprzednich pokoleń – mówił o rozwoju w duchu nie infantylizmu, lecz zdrowej dziecięcej otwartości i ciekawości. W tym znaczeniu biskup zachęcał, by wszyscy członkowie środowiska akademickiego, począwszy od studentów po wykładowców, odkryli, że są sobie nawzajem potrzebni.
‒ Żyjemy w czasach, w których dużo mówimy o otwartości, ale generalnie doświadczamy dużego zamknięcia – przestrzegał. ‒ W czasach, gdy na każdym kroku głosi się potrzebę tolerancji, ale zwłaszcza w obszarze myśli, poglądów, bardzo jej w słowach brakuje. W takim wypadku zadaniem stającym przed społecznością środowiska akademickiego jest sprostanie tym bolączkom.
Na zakończenie Mszy św. rektor Politechniki Koszalińskiej dr Danuta Zawadzka podziękowała za wspólną modlitwę, która daje środowisku akademickiemu siłę na najbliższy rok. Wyraziła nadzieję, na współpracę Politechniki ze środowiskiem Kościoła.
‒ Po rozmowie z księdzem proboszczem Henrykiem Romanikiem, mamy wiele planów na ten rok, w które chcielibyśmy również zaangażować ekscelencję księdza biskupa – zwróciła się do bp. Zielińskiego – i mam nadzieję, że przyjmie nasze zaproszenie.
Bp Zieliński podziękował za wkład Politechniki Koszalińskiej w trwającą diecezjalną peregrynację Piety Skrzatuskiej – a był nim druk 3D tejże figury ‒ i zapewnił, że tym samym codziennie niesiona jest w diecezji modlitwa za tę uczelnię.