- Przeszliśmy pomiędzy naszymi domami, miejscami pracy, a one stają się na ten moment świątynią, bo przebywa w nich Eucharystyczny Chrystus – powiedział podczas procesji Bożego Ciała w Koszalinie bp Krzysztof Włodarczyk.
W homilii bp Włodarczyk podjął temat realnej obecności Chrystusa w znakach eucharystycznych, w którą trzeba uwierzyć, porzucając horoskopy i wróżby, będące przejawami kryzysu życia duchowego współczesnego człowieka. Sam Jezus w tym dopomaga, obdarzając świat, także obecnie, cudami eucharystycznymi.
Bp Włodarczyk: Łatwiej niektórym katolikom uwierzyć w horoskopy niż w słowa Jezusa
/files/media/pliki/15.06 bp Włodarczyk Boże Ciało horoskopy.mp3
Bp Włodarczyk: W kościołach powinniśmy umieścić napis "pełnia życia"
/files/media/pliki/15.06 bp Włodarczyk Boże Ciało pełnia.mp3
Bp Włodarczyk: Ta procesja jest tym, co szczególnie wyróżnia dzisiejszą uroczystość
/files/media/pliki/15.06 bp Włodarczyk Boże Ciało procesja.mp3
Hierarcha poświęcił dużo uwagi znaczeniu samej procesji w rzeczywistości współczesnego miasta. Wskazał na kilka walorów procesji miejskiej. Pierwszym z nich jest uświadomienie sobie, co to znaczy być katolikiem. - W procesji idziemy za Chrystusem. Nie przed Nim, nie obok, lecz za Nim. Tak powinno wyglądać życie katolika: iść za Jezusem, słuchać Jego słów, naśladować Jego gesty - podpowiadał.
Jako drugi walor procesji bp Włodarczyk ukazał świadectwo wiary, którą wierni dają najpierw sobie nawzajem, a następnie, dzięki odwadze, także osobom postronnym.
Kolejnym skutkiem procesji jest według biskupa przemiana świata, ponieważ poprzez procesję jest on uświęcany. - Przeszliśmy przecież pomiędzy naszymi domami, miejscami pracy, a one stają się na ten moment świątynią, bo przebywa w nich Eucharystyczny Chrystus. Te miejsca nawiedzone przez Zbawiciela otrzymują pierwiastek świętości. Takie uświęcenie jest konieczne, bo bywa, że ludzie w tych miejscach mieszkający przeżywają wielkie problemy duchowe, materialne, w relacjach z innymi. A czasami wręcz ogromne dramaty - mówił biskup.
Kolejnym wymiarem procesji jest nawiązanie do pielgrzymki, jaką jest ludzkie życie. W tym znaczeniu pielgrzymia procesja staje się, jak zauważył hierarcha, świętym pochodem, będącym wyrazem pochodu całej ludzkości do Boga.
Procesja to w końcu marsz wszystkich, przedstawicieli różnych zawodów, powołań, poglądów politycznych, których zjednoczyć we wspólnocie potrafi tylko Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie.
Ale sama procesja, jak podkreślił biskup Włodarczyk, nie wystarczy, ponieważ cześć oddawana Eucharystii ma najgłębszy sens nie wówczas, gdy jest adorowana w monstrancji, lecz gdy jest spożywana. - Okazywanie szacunku Eucharystii poprzez udział w procesji niech nas zachęca do częstego przyjmowania Komunii św., abyśmy mieli życie wieczne.