Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka zainaugurowała nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.
Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczył bp Edward Dajczak. Koncelebrowało z nim 25 prezbiterów i 3 biskupów. Byli wśród nich goście z seminariów w Szczecinie i Paradyżu.
- Uznanie za prawdziwe garść dogmatów ustanowionych przez Kościół, to jeszcze nie jest chrześcijaństwo. Człowiek musi całym życiem odpowiedzieć na znaki Boże. Nikt z nas nie potrafi pokazać wiary bez uczynków. Takiej, w której nie ma żadnego wpływu na życie. Nie da się takiej wiary zanieść i wytłumaczyć ludziom – mówił bp Dajczak.
Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zauważył, że głód miłości, relacji i zauważenia człowieka jest dzisiaj ogromny. Szczególnie na terenie diecezji, gdzie często zawodzą dom oraz rodzina, gdzie występuje poważny problem z ich trwałością.
- Stajemy wobec tajemnicy, którą nazywamy wybraniem, powołaniem. Powołanie jest wpisane w historię każdego życia bez wyjątku. Zawężanie tego spojrzenia nigdy nie służy dobrze wspólnocie Kościoła. Najpierw trzeba odczytać siebie. Odkryć w historii miłości pokazanej przez Jezusa. To jest wybranie, które nie jest związane z przywilejami, ale ze służbą i posłannictwem. Jest się wybranym i wyodrębnionym dla wypełnienia Bożego planu. Ten plan będzie zawsze przekraczał nasze możliwości. Powołanie oznacza bycie do dyspozycji Boga. To jest kontynuacja tego, co przyniósł Chrystus – tłumaczył biskup.
Bp Edward Dajczak przywołał postać św. Jana Kantego, patrona koszalińskiego seminarium. Hierarcha przypomniał otwartość świętego na innych ludzi, jego pracowitość i wytrwałość. Podkreślił, że św. Jan Kanty nigdy w swojej obecności nie pozwalał źle mówić o drugim człowieku.
- Dlaczego ktoś odległy od relacji z Jezusem, nawet ochrzczony i z sakramentami, miałby wrócić do wspólnoty ludzi, którzy się od niego nie różnią? Dla obrzędowości? Musi spotkać ludzi, dla których przesłanie z Ewangelii nie będzie wirtualną, czysto teoretyczną obecnością. Ta świętość dziś musi być głęboko ludzka, sprawdzalna i dotykalna – zaakcentował hierarcha.
Homilia bp. Edwarda Dajczaka - część 1 /files/media/pliki/20.10 bp Dajczak seminarium 1.mp3
Homilia bp. Edwarda Dajczaka - część 2 /files/media/pliki/20.10 bp Dajczak seminarium 2.mp3
Homilia bp. Edwarda Dajczaka - część 3 /files/media/pliki/20.10 bp Dajczak seminarium 3.mp3