W Białogardzie kard. Kazimierz Nycz zainaugurował uroczyście diecezjalne obchody jubileuszu 900-lecia pomorskiej misji św. Ottona z Bambergu.
W kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie odbyły się 9 czerwca główne diecezjalne uroczystości związane z inauguracją jubileuszu 900-lecia misji św. Ottona z Bambergu na Pomorzu. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a przy ołtarzu stanęli również biskup diecezjalny Zbigniew Zieliński, biskup senior Edward Dajczak, biskup pomocniczy warszawski Rafał Markowski oraz księża z diecezji. Na liturgii obecni byli przedstawiciele samorządu, mieszkańcy miasta i powiatu.
Na wstępie Eucharystii bp Zieliński wspomniał o misyjnej podróży św. Ottona z Bambergu, na mapie której znalazł się także Białogard. – Misjonarz zapukał wtedy nie tylko do bram miasta, ale także zapukał do serc ludzi tutaj mieszkających, przynosząc Chrystusową Ewangelię i wszystko, co Ewangelia oznacza. Mieszkańcy tego grodu przyjęli go z otwartością, a dzisiaj, po upływie 9 wieków, gromadzimy się na Mszy św. inaugurującej obchody Roku Ottonowego – mówił bp Zieliński nawołując do składania Bogu dziękczynienia za dar chrześcijaństwa na tych ziemiach.
Szczególnym wyrazem wejścia w jubileusz było pobłogosławienie przez kard. Nycza figury św. Ottona ufundowanej dla tego kościoła przez rodziców dzieci przyjmujących w tym roku I Komunię św. W kazaniu kardynał odniósł się do doniosłości rodzicielskiego trudu wdrażania w wiarę kolejnych pokoleń. Zauważył, że przyjęcie wiary różni się od innych form rozwoju społeczeństwa, ponieważ każde kolejne pokolenie, każda jednostka, nie tyle korzysta ze zdobyczy przodków, co sama musi przejść proces wtajemniczenia w wiarę od nowa.
– Każde pokolenie rodziców w imię tego niesumowania się postępu duchowego i moralnego na następne pokolenia, zaczyna wtajemniczać swoje dzieci w wiarę od nowa, od rzeczy najprostszych – poprzez przykład swojego życia, przekaz słowny, a w pewnym momencie w tym wtajemniczeniu zaczynają pomagać Kościół, parafia.
Hierarcha wskazał na doniosłe skutki podjętej 1124 roku misji św. Ottona z Bambergu, który metodycznie przygotował się do chrystianizacji Pomorza.
– Przyjechał chcąc pokazać ludziom tu żyjącym, że warto być chrześcijaninem. Przyjechał starannie przygotowany: ze swoimi kapłanami, współpracownikami, pokazując chrześcijaństwo jako niezwykłą wartość – wyjaśniał kaznodzieja. Jak dodał, i tę, i misje chrystianizacyjne podejmowane przez poprzedników Ottona, a niestety, udaremniane przez powrót do kultu pogańskiego mocno zakorzenionego na Pomorzu, należało powtórzyć, co Otton uczynił w 1128 roku. – Przybył wtedy, by jeszcze bardziej ugruntować i zakorzenić chrześcijaństwo na tych ziemiach – mówił kardynał Nycz o Białogardzie, w którym, jak podają kroniki, głoszono Ewangelię, chrzczono, wzniesiono kaplicę, utworzono pierwszą białogardzką wspólnotę katolicką.
Uroczystą Mszę św. w Białogardzie poprzedził cykl tematycznych konferencji historycznych, które w dniach 5–7 czerwca odbyły się w Białogardzie, Kołobrzegu i w Pile. Ponadto 7 czerwca w Ujściu (koło Piły) w kościele pw. św. Mikołaja została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.