W Oktawie Wielkanocnej podsumowujemy to, co wydarzyło się jeszcze przed Świętami. Caritas diecezjalna z pomocą zespołów lokalnych, a często także samorządów, nie zapomniała o potrzebujących.
Pierwsze śniadanie wielkanocne dla osób samotnych, ubogich i bezdomnych odbyło się 23 marca – w sobotę przed Niedzielą Palmową w Wałczu w sali gimnastycznej OREW. Organizatorem dorocznego wydarzenia była Caritas diecezjalna wraz z samorządem oraz Centrum Pomocy Rodzinie, Zakładem Aktywności Zawodowej i ZS nr 4 oraz przy wsparciu sponsorów i wolontariuszy Caritas parafii pw. Świętego Antoniego i Św. Mikołaja w Wałczu.
27 marca do świątecznie zastawionych stołów zaproszono gości z powiatu białogardzkiego. Uroczystość na 200 osób, która odbyła się w Białogardzie w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego, przygotowały wspólnie Caritas i powiat białogardzki. Gościom towarzyszyli bp Krzysztof Zadarko, ks. Łukasz Bikun – dyrektor Caritas diecezjalnej, przedstawiciele samorządu i miejskich organizacji. Biesiadowanie umilały gościom występy podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury.
‒ To śniadanie ma nam przypomnieć wydarzenie spotkania Jezusa Zmartwychwstałego z apostołami, a także to, że stół nas jednoczy, czyli ma być przypomnieniem Eucharystii – powiedział bp Zadarko.
Ks. Bikun wskazał, że misją Caritas jest bycie wśród potrzebujących także w czasie świętowania. ‒ Jesteśmy w czasie odwiedzin u osób samotnych, starszych, bezbronnych, a także osób z niepełnosprawnościami, których dziś odwiedziliśmy w naszych placówkach w Leżenicy i Sycewicach – powiedział dyrektor. ‒ Chcemy pomodlić się razem z nimi i zasiąść do stołu, by nieść im wszystkim radość i nadzieję.
Jak wylicza dyrektor Caritas, łącznie we wszystkich spotkaniach przed Wielkanocą wzięło udział 800 diecezjan.
Także słupszczanie zostali zaproszeni do stołu przed świętami ‒ w czwartek 28 marca ‒ do sali gimnastycznej w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych. O tradycyjny poranek wielkanocny dla potrzebujących koszalinian zatroszczył się Dom Miłosierdzia Bożego – z Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Zbigniewa Zielińskiego i śniadaniem przy stole w dużym namiocie na dziedzińcu domu. Caritas zaś zatroszczyła się o paczki świąteczne dla gości Domu Miłosierdzia.