11 maja 2017 roku po raz pierwszy zebrała się większość parafialnych zespołów synodalnych. Spotkania poprzedziły Msze wotywne o Duchu Świętym sprawowane w intencji synodu.
Parafialne zespoły synodalne staną się podstawowymi grupami, z którymi będą przeprowadzane konsultacje w sprawach, które wypłyną z komisji tematycznych.
- Podstawową przestrzenią życia Kościoła w diecezji jest parafia i o tym nie możemy zapominać organizując synod. Nie można go przeprowadzić tylko "od góry". Trzeba włączyć jak największą liczbę ludzi w parafii - mówi ks. dr Tomasz Tomaszewski, sekretarz synodu.
Liczba członków parafialnego zespołu synodalnego nie jest ściśle określona. Bp Edward Dajczak, w liście pasterskim po uroczystej inauguracji synodu zachęcał, aby zespoły były nieustannie otwarte na nowe osoby, które chciałyby włączyć się w ich prace.
Według regulaminu synodu, do głównych zadań parafialnych zespołów synodalnych należy:
Oprócz parafialnych zespołów synodalnych, powstały także specjalne zespoły poza strukturami parafialnymi. Są one związane np. z różnymi ruchami działającymi w diecezji. Na razie istnieją zespoły: Civitas Christiana, Ruchu Szensztackiego oraz alumnów WSD. Jak zapewnia sekretarz synodu, jest miejsce dla kolejnych.
Zgodnie z zarządzeniem biskupa diecezjalnego, Msze wotywne o Duchu Świętym w intencji synodu, odprawiane będą we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji w każdy drugi czwartek miesiąca.