Narodziny pierwszego czy kolejnego dziecka i powiększenie się rodziny to zawsze rewolucja w naszym życiu osobistym i zawodowym. Zmieniają się zachowania i nawyki, a czasami także nasze plany na bliższą czy dalszą przyszłość. Dla wielu z nas to czas szybszego dojrzewania i dorastania, związanego z przyjęciem odpowiedzialności za nowe życie tym samym za całą rodzinę. Niepokoje i lęki związane są nie tylko z okresem ciąży ale często, a może przede wszystkim dotyczą tego co będzie potem jak dziecko już pojawi się świecie.
Toteż warto przyszłych rodziców uspokoić – bycie rodzicem to obok wielkiej odpowiedzialności także olbrzymia radość i satysfakcja. Dlatego dobrze jest się po prostu do tego przygotować, mamy na to dużo czasu bo aż 9 długich miesięcy ciąży.
SZKOŁA RODZENIA
W świadomym przygotowaniu się do porodu można skorzystać z oferty szkoły rodzenia. Przyszli rodzice biorąc udział w zajęciach, uzyskują fachową pomoc w wyjaśnieniu wielu wątpliwości dotyczących nie tylko samej ciąży ale także przebiegu porodu jak pielęgnacji noworodka, niemowlaka. Program szkoły rodzenia łączy teorię z praktyką. Część teoretyczna to wiadomości z fizjologii i najczęściej występujących patologii ciąży, przebiegu porodu i połogu a także najbardziej interesujące rodziców wiadomości dotyczące fizjologii i najczęstszych zaburzeń u noworodka. Na spotkaniach prowadzone są szkolenia z zakresu pielęgnacji noworodka oraz naturalnego karmienia. Każda szkoła rodzenia ma opracowany zestaw ćwiczeń w poszczególnych trymestrach ciąży, na czas porodu i połogu. Bardzo ważny jest kontakt z innymi kobietami ciężarnymi.
PRZYGOTOWANIE DOMU NA PRZYJĘCIE NOWORODKA
POKÓJ DZIECKA
Druga połowa ciąży to czas kiedy należy pomyśleć już o przyszykowaniu wydzielonego miejsca lub pokoju, w którym dziecko będzie przebywało. Miejsce takie powinno być czyste, jasne z możliwością wywietrzenia. Jeśli rodzice decydują się na odnowienie mieszkania, pokoju dziecka należy zwrócić uwagę na jakość farb, lakierów używanych do malowania ścian, podłóg czy dziecięcych mebli. Równie ważny jest odpowiedni dobór kolorów. Wiele osób początkowo urządza kącik dla dziecka w sypialni co stanowi bardzo wygodne rozwiązanie w okresie noworodkowym kiedy to dziecko często budzi się w nocy.
WYPOSAŻENIE POKOJU
ŁÓŻECZKO - solidne, stabilne, starannie wykonane najlepiej drewniane ze szczebelkami z regulowaną wysokością posłania. Najczęstsze wymiary łóżeczek to 120x60 cm lub 140x70 cm. Te większe, można z łatwością przekształcić na tapczanik dla starszego dziecka. Odległości między szczebelkami nie mogą być większe niż 8 cm. Powinno być wyposażone w gładki niezbyt miękki materacyk wykonany z pianki poliuretanowej lub pianki połączonej z włóknem kokosowym.
Łóżeczko należy wyposażyć w 2-3 zmiany pościeli, kocyk, kołderkę lub zamiennie w specjalny śpiworek do spania przydatny w późniejszych miesiącach życia dziecka. Zamiast poduszki niezbędny będzie klin, który wkładamy pod materacyk lub nogi łóżeczka co gwarantuje skośne ułożenie dziecka w łóżeczku. Bardzo przydają się boczne zabezpieczenia łóżeczka szczególnie dla dziecka, które już potrafi się przemieścić czy obrócić na boki. Pamiętajmy, by miejsca do spania nie planować w pobliżu okna ani źródła ciepła np. grzejnika, głównie ze względu na zdrowie malucha.
PRZEWIJAK- okazuje się niezbędnym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego. Często jest integralną częścią łóżeczka. Ważne by znajdował się on na odpowiedniej wysokości tak by nie zmuszał do zbytecznego schylania się w trakcie przewijania i wykonywania innych zabiegów pielęgnacyjnych przez .
FOTEL- lub inne siedzisko dla mamy umożliwiające komfortowe miejsce do nakarmienia dziecka.
OŚWIETLENIE W POKOJU DZIECKA
Właściwe oświetlenie pokoju dziecka ważne jest tak samo nocą jak i za dnia. W oknie pokoju dziecka nie może zabraknąć rolety, które będą „wyciszały” światło słoneczne a jednocześnie nie będą całkowicie zaciemniały pokoju co mogłoby wpływać na zaburzenie rytmu dnia i nocy w funkcjonowaniu dziecka. Oświetlenie nocne powinno być łagodne i delikatne umieszczone poniżej lub na równi z dzieckiem
( komoda lub szafka nocna) tak by nie wybudzało malucha podczas nocnego karmienia czy wykonywaniu zabiegach higienicznych.
W pokoju dziecięcym wystrzegaj się:
kwiatów doniczkowych – zdarza się że rozwijają się w nich szkodliwe grzyby i pleśnie,
dywanów szczególnie z gęstym długim włosiem – często są siedliskiem roztoczy,
pluszowych zabawek w łóżeczku – niestety one także kumulują roztocza i drobnoustroje,
jaskrawych kolorów ścian – niemowlęta są wyczulone szczególnie na kolor czerwony co może nie sprzyjać zasypianiu.
Pamiętajmy jeszcze, że nawet najpiękniej urządzony pokój dziecięcy nie spełni swojej funkcji jeśli nie będzie bezpieczny. To jego nadrzędne „wyposażenie”. Dlatego nie zapominamy o zaślepkach kontaktów, oraz zabezpieczeniu mebli, drzwiczek, szuflad przed otwieraniem czy ryzykiem uderzenia. Jak dziecko zacznie raczkować, stawiać pierwsze kroki zabezpieczenia te będą niezbędne.
Katarzyna Rek - pielęgniarka