Konferencja odbyła się 24 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym. Ideę peregrynacji tłumaczyli bp Edward Dajczak oraz ks. Wacław Grądalski, kustosz skrzatuskiego sanktuarium.
Bp Edward Dajczak powiedział m.in.: - Rozpoczyna się zaplanowana na najbliższe 3 lata pielgrzymka Matki Bożej do każdej parafii, każdego kościoła, każdej kaplicy. Maryja jest wzorem Kościoła, wzorem człowieka wierzącego. Ponadto, Matkę Bożą Skrzatuską nazywamy Matką Miłości Zranionej i Matką Naszej Nadziei. Ona przygarnia tych, którzy są zbolali, ale jednocześnie Jej twarz jest pełna nadziei. Idziemy więc do ludzi w naszej diecezji z takim przesłaniem.
Z kolei ks. Grądalski podkreślił: - Peregrynacja jest wyjęciem do ludzi. Sanktuarium skrzatuskie jest otwarte dla wszystkich, ale nie wszyscy tam docierają. Maryja pokazując ciało Jezusa, uczy nas adoracji Boga. Myśl, aby przybliżyć relację z Bogiem poprzez ten znak piety, jest motywem wiodącym tej peregrynacji.
- Nie chodzi tu o przewożenie figurki. Ona jest znakiem głębszej rzeczywistości - dodał kustosz, zapowiadając, że peregrynacji w danym miejscu będzie towarzyszyło dłuższe przygotowanie duchowe. Przez kilka dni będą odbywały się w poszczególnych parafiach rekolekcje i dopiero ich zwieńczeniem będzie przyjazd figury Matki Bożej.