- Sprawa ludzi chorych nie jest złożona wyłącznie na barkach lekarzy i pielęgniarzy, lecz dotyczy wszystkich, którzy choremu mogą przynieść ulgę poprzez swoją obecność – przypomniał bp Krzysztof Zadarko podczas odpustu w Dźwirzynie.
Nadmorska parafia w Dźwirzynie zaprosiła letników na doroczne Triduum Maryjne. Jego zwieńczeniem była uroczysta Eucharystia, której 6 lipca, w święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, przewodniczył bp Krzysztof Zadarko.
W homilii hierarcha mówił o różnych wymiarach uzdrowienia: uzdrowieniu ciała i wnętrza człowieka, uzdrowieniu relacji i wspomnień. – Choroba jest doświadczeniem, które albo nas do Boga zbliży albo oddali. Zwłaszcza choroba śmiertelna, wobec której nie tylko my sami jesteśmy bezradni, ale gdy widzimy, że lekarze są również, wtedy w sercu człowieka albo zwycięży rozpacz, albo dojrzymy promyk nadziei, który poprowadzi nas do Boga i pomoże nam zrozumieć, pojąć i zaufać, że choroba, cierpienie mają sens - wskazywał.
Za papieżem Franciszkiem bp Zadarko powiedział, że choroba może być czymś nieludzkim, gdy jest przeżywana w samotności. – Maryja jest tą pierwszą, która nie chce zostawić człowieka chorego samotnego – mówił, zwracając uwagę na problem społeczny samotności uznawanej za chorobę cywilizacyjną. – Nie ma nic gorszego niż przeżywać życie w samotności, to wbrew powołaniu, zamysłowi stworzenia człowieka przez Boga, który stwarzając Adama i Ewę powiedział „niedobrze, aby człowiek był sam”. A jednak im jesteśmy bogatsi, wolni, żyjąc w liberalnym pluralistycznym społeczeństwie, tym bardziej doświadczamy tej niezwykłej samotności - stwierdził.
Bp Zadarko przywołał doświadczenie pandemii, która ten społeczny problem odsłoniła, pokazując, że choroba jest w stanie ludzi od siebie odseparować, zamknąć i wpędzić w rozpacz. O ratunek z tego doświadczenia polecał hierarcha zwracać się do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, przywołując przykłady Jej działania w sanktuariach słynących z uzdrowień fizycznych, a nade wszystko z uzdrowień wewnętrznych.
Biskup pobłogosławił odnowiony wizerunek Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, który otrzymał nową wymowną ramę w kształcie promieni symbolizujących rozlewające się na ludzi łaski Boże. Następnie pobłogosławił specjalnie przygotowany pokój sakramentu spowiedzi zlokalizowany z tyłu kościoła pod chórem.